• Реєстрація


Свято поезії

2018-05-22

Не личить замовкать поету,

Бо в кожного у нас короткий вік,

Дасть Бог –не кане СЛОВО в лету

Віктор Гюго

У Волошинівському НВК ім. Р. Лужевського – свято поезії: відбулася презентація збірки Анатолія Вітюка «Ієрогліфи часу».

«Вустами лікаря говорить поет»,  – так представляє автора член Національної спілки письменників України Олександр Шарварок. Він – «тонкий психолог», який «живе у СЛОВІ», «належить до когорти українських інтелігентів», що «черпають знання із першоджерел нашої історії, культури, мови». Адже відомо, що Баришівщина – «столиця українських неокласиків».

А Лідія Савченко в анотації зазначає: «Чи не кожна поезія залишає читача на «запитальній позиції», змушує проникнути в глибинну суть слова – думки , слова- образу». ЇЇ цікавить, яка саме позиція автора? Заглиблюючись у сутність філософської думки віршів Анатолія Вітюка, висловлює впевненість, що «перемогу в складних перипетіях здобуває не сильніший – праведний».

Рідне СЛОВО для Анатолія Вітюка – це зв′язок із народом, зі своїм корінням. Він порушує проблему – завдання і роль митця в суспільстві. Скажімо, у вірші «Безсонної ночі» «сам собі письмовладний король» (так себе називає автор) й оптимістично зазначає:

Вдарю в струни обвислі,

Позбираю стривожені мислі,

Над рядками помучусь гарячими

Може, лірика родиться зрячою.

Не брунькує перо первоцвіти,

Доки нікуди розпач подіти.

Інколи в поезії знаходить вихід те, що довго нагромаджувалося в душі автора: не завжди почутий, часом – самотній, коли «немає прихистку у цілім світі і не п′янить давно старе вино»:

Частіше все питають: «Що з тобою?»

Але ніхто не шепче : «Що в тобі?»

Тому й «застарцювалася душа вдовою, гуляючи, свою минула нішу».

Автор часто замислюється над тим, який шлях пройшли наші пращури, хто ми, чиїх батьків діти ? Вболіває, щоб сини не зросли манкуртами, щоб батькам не довелося шукати євшану-зілля привороту, що «не все посіяне зійде, не все розквітне світло, пишно».

Світлій пам′яті батьків присвятив Анатолій Вітюк поезії «Зоря» та «У котрий раз на батьківщину їду». У них ясніє глибока синівська любов та переживання за самотньою старістю батьків. А мені ці теплі вірші своїми образами нагадують «Українське альфреско» Ліни Костенко. Перегукуються архетипні образи: поріг батьківської хатини, хліб у господі, ранкові зірки, криниці, печі, портрети молодих батьків на стіні, вечірня зоря і «мати- зоря жива».

У багатьох поезіях – одухотворений образ природи, яка радіє і сумує разом з ліричним героєм, роздуми про вічну красу життя, плинність і вічність людського буття. Природа впливає на внутрішній світ поета, тому він не лише майстерним пензлем описує її, а й веде розмову з читачем, пропонуючи нам ті образи, які вимальовуються в його уяві.

Із однаковою залюбленістю змальовані всі пори року: зима, коли «снігами замело дахи», «тріщало скло у рамках вікон», «сніг малював новий пейзаж», «сплакнули баби снігові», «іскрились змерзлі кучугури»; весна, «коли летіли гуси», а «весняна врода - шовкова, чиста, молода»; літо, бо «перепілочка гукала в житі», а «веселка обрамила все навкруг»; осінь, де «калина в сяєві намиста», «клени, хлопці-лоботряси, згубили золото давно», а «бабине літо сорочку виткало». Вражає метафоричність віршів: «в осінній день…листки скотили сонце», «місяць…морозом  зігнутий в дугу», «брунькує тишу паросль», «стежки здичавіли», «дощ засватався до трав»… Це наше – читачів – сприйняття поезії зі збірки «Ієрогліфи часу.

Духовний світ  ліричного героя  збірки  «Ієрогліфи часу» Анатолія Федоровича Вітюка складний і загадковий, автор – індивідуально-неповторнийний. А у віршах – кінечність і безкінечність, малість і величність, проминущість і вічність буття.

 


Вчитель української мови та літератури

Волошинівського НВК ім. Р. Лужевського

Ганна Макаренко

 

Блок новин

Національна дитяча "Гаряча" лінія


Захист прав дитини

Національна дитяча гаряча лінія  Національна гаряча лінія

Хто є користувачами сайту ? 

На сайті

На даний момент 29 гостей на сайті

Copyright © 2010-2019. ВОНВК
При відтворенні, передруку або розповсюдженні іншим способом матеріалів сайту посилання обов’язкове