2017-02-01
Трагічна дорога на Захід:
односельчани на примусових роботах у Німеччині 1942 – 1945 р.р
У Волошинівському НВК ім. Р. Лужевського відбувся виховний захід для старшокласників «Трагічна дорога на Захід: односельчани на примусових роботах у Німеччині 1942 – 1945 р.р.», присвячений 75 роковинам від початку примусового вивезення населення України в Німеччину (остарбайтерів).
Відомо, що першу хвилю вивезення робітників – українців нацисти організували 18 січня 1942 року. Із 3 млн. остарбайтерів колишнього СРСР 2, 4 млн. осіб – українці.
Ведучі заходу Діденко Олексій та Карпенко Ірина повідомили, як використовували рабську працю в Німеччині, чи мали правовий статус остарбайтери, як вони утримувалися, забезпечувалися продуктами харчування.
Член ради музею Борщівських боїв Верховод Михайло розповів, що протягом року збирали матеріали про остарбайтерів с. Волошинівка, записували спогади про них, досліджували їхні місця роботи: підприємства Нюрнберга – завод «Сіменс», «Тіль»; м. Осльде – фабрика «Фрілінг»; меблева фабрика м. Бат-Лаутенберг. Встановили списки (понад 75 осіб), виявили, що 9 сімей відправили на чужину по двоє дітей, трьом дорога на Захід була лише в один кінець (Крусь Антоніна Ільківна та Галина Василівна Дмитренко померли від туберкульозу, а Крусь Галина Іванівна виїхала після звільнення в Америку).
Ці дослідження лягли в основу написання наукової роботи Малої академії наук. Емоційно і артистично відтворили спогади про колишніх остарбайтерів (розповідь вели від першої особи) Кононенко Оксана, Коломієць Олександр, Суприкіна Олена. У них правій стороні грудей значки «OST», одяг – далеких сорокових.
Перед школярами виступила Івченко Тетяна Володимирівна – директор місцевого Будинку культури – зі спогадами про своїх бабусь Уляну і Єлизавету, які були насильно вивезені у Німеччину. А завідуюча сільською бібліотекою Марченко Марія Григорівна розповіла про незвичайну долю переселенки із Чорнобильської зони Ганни Семенівни Ковчан, на життєвому шляху якої були і голод, і підневільна праця, і повоєнна відбудова, і переселення після аварії на АЕС. Побажала учням мирного неба на рідній Україні.
Макаренко Ганна Іванівна,
вчитель української мови та літератури
Волошинівського НВК ім.. Р. Лужевського
|