• Реєстрація


Зустріч у літературній вітальні

2018-11-05

У нашій літературній вітальні знову відбулася зустріч – завітав відомий поет, член Спілки письменників України, Вчитель – Микола Маркіянович Боровко.

Він єдиний в Україні поет, хто в ХХ столітті подарував читачеві п’ять книг ронделів.

Невтомна праця на педагогічній та творчій ниві принесла Миколі Маркіяновичу визнання і повагу шанувальників поетичного слова.

Микола Маркіянович Боровко – наш земляк, народився в с. Борщеві в багатодітній сім’ї. Навчався у Волошинівській восьмирічній школі.


Сьогодні Микола Боровко – автор багатьох книжок. Найкраще йому пишеться під небокраями рідної землі. І щоб глибше збагнути митця, годилося б податися у поетів край. Для Миколи Боровка його мала батьківщина – рідне поле, батьківська хата, рідне село, дорогі йому люди. Проте його найперша і найбільша річка, річка з великої літери – Трубіж. Річка його дитинства, життя  і творчої долі.

Трубіж. Трубайло – таємничий зміст.

Скарбами щедрі історічні плеса,

По вісь вгрузають часові колеса,

І лодії спливають, наче вісь.

Хаті, де народився і вперше побачив білий світ крізь маленьке віконце, присвячені «Борщівські ронделі».

Цікава історія роду поета. Зі спогадів сестри Наталі Маркіянівни дізналися, як у голодному 1947 році мати обмінювала нехитрі пожитки на борошно, та не знала, що в ньому було розмішане вапно. Наробила лапши, сушила на скрині.

Пнеться дівчинка біля скрині –

Не дістати.

Там муку на хустині синій

Слала мати.

Дві сестрички сповзли додолу

На коліна…

Їм вуста залила поволі

Біла піна.

Закипало в муці вапно.

Сорок сьомий – вини вино!

Зустріч була ліричною та теплою, а ще –  пізнавальною. Автор розповів дітям про історію ронделю, про власне відкриття цього жанру, продекламував його довершені зразки. Це була філософська і громадянська лірика, інтимна і соціальна (за визначенням автора). А ще молодь почула від поета-вчителя, поета-громадянина мудрі поради: шанувати батьків, не виставляти на торги рідну хату, знати і берегти історію роду  й України.

Учасники театру поезії «Трубайло» при літературній вітальні нашого закладу чуттєво і проникливо читали вірші Миколи Боровка.

Знавці стверджують, що в  текстах  Миколи Боровка закладена питома внутрішня мелодика. Автор може тішиться: його вірші легко стають піснями. Тому до нас на свято завітали гості – солісти народного аматорського хору РБК «Жайвір»: дует Надія Купрієнко та Іван Власий, Сергій Лагута (керівник – заслужений діяч естрадного мистецтва України Галина Сташук). У їхньому виконанні прозвучала пісня на слова Миколи Боровка «Баришівський край»; також артисти подарували поету свої улюблені пісні.

Микола Маркіянович не лише презентував нові збірки, а й ознайомив присутніх із перекладами ронделів французькою та словʼянськими мовами.

Учасники літературного свята отримали книжки з автографом поета. Такі ж подарунки були передані у шкільну та сільську бібліотеки.

Завершилося свято «Молитвою» за Україну.

Помолимось за нашу Україну,

Відпустимо і простимо гріхи.

Попросимо прощення, бо лихий

З оазису зробив страшну руїну.

Почуймо мову пісні солов’їну –

І зрячий, і незрячий, і глухий.

Помолимось за нашу Україну,

Відпустимо і простимо гріхи.

Зерном добра обсіймо всю раїну –

Карпатські гори і дніпровський схил.

Схилімося над пам’яттю могил,

За правду станьмо і за волю вільну,

Помолимось за нашу Україну!

Амінь!

 


Вчитель української мови та літератури

Волошинівського  НВК ім. Р. Лужевського

Рибіцька С. І.

 

Всі новини НВК

Національна дитяча "Гаряча" лінія


Захист прав дитини


Хто є користувачами сайту ? 

На сайті

На даний момент 15 гостей на сайті

При відтворенні, передруку або розповсюдженні іншим способом матеріалів сайту посилання обов’язкове