• Реєстрація


Зустріч у літературній вітальні

2018-11-05

У нашій літературній вітальні знову відбулася зустріч – завітав відомий поет, член Спілки письменників України, Вчитель – Микола Маркіянович Боровко.

Він єдиний в Україні поет, хто в ХХ столітті подарував читачеві п’ять книг ронделів.

Невтомна праця на педагогічній та творчій ниві принесла Миколі Маркіяновичу визнання і повагу шанувальників поетичного слова.

Микола Маркіянович Боровко – наш земляк, народився в с. Борщеві в багатодітній сім’ї. Навчався у Волошинівській восьмирічній школі.


Сьогодні Микола Боровко – автор багатьох книжок. Найкраще йому пишеться під небокраями рідної землі. І щоб глибше збагнути митця, годилося б податися у поетів край. Для Миколи Боровка його мала батьківщина – рідне поле, батьківська хата, рідне село, дорогі йому люди. Проте його найперша і найбільша річка, річка з великої літери – Трубіж. Річка його дитинства, життя  і творчої долі.

Трубіж. Трубайло – таємничий зміст.

Скарбами щедрі історічні плеса,

По вісь вгрузають часові колеса,

І лодії спливають, наче вісь.

Хаті, де народився і вперше побачив білий світ крізь маленьке віконце, присвячені «Борщівські ронделі».

Цікава історія роду поета. Зі спогадів сестри Наталі Маркіянівни дізналися, як у голодному 1947 році мати обмінювала нехитрі пожитки на борошно, та не знала, що в ньому було розмішане вапно. Наробила лапши, сушила на скрині.

Пнеться дівчинка біля скрині –

Не дістати.

Там муку на хустині синій

Слала мати.

Дві сестрички сповзли додолу

На коліна…

Їм вуста залила поволі

Біла піна.

Закипало в муці вапно.

Сорок сьомий – вини вино!

Зустріч була ліричною та теплою, а ще –  пізнавальною. Автор розповів дітям про історію ронделю, про власне відкриття цього жанру, продекламував його довершені зразки. Це була філософська і громадянська лірика, інтимна і соціальна (за визначенням автора). А ще молодь почула від поета-вчителя, поета-громадянина мудрі поради: шанувати батьків, не виставляти на торги рідну хату, знати і берегти історію роду  й України.

Учасники театру поезії «Трубайло» при літературній вітальні нашого закладу чуттєво і проникливо читали вірші Миколи Боровка.

Знавці стверджують, що в  текстах  Миколи Боровка закладена питома внутрішня мелодика. Автор може тішиться: його вірші легко стають піснями. Тому до нас на свято завітали гості – солісти народного аматорського хору РБК «Жайвір»: дует Надія Купрієнко та Іван Власий, Сергій Лагута (керівник – заслужений діяч естрадного мистецтва України Галина Сташук). У їхньому виконанні прозвучала пісня на слова Миколи Боровка «Баришівський край»; також артисти подарували поету свої улюблені пісні.

Микола Маркіянович не лише презентував нові збірки, а й ознайомив присутніх із перекладами ронделів французькою та словʼянськими мовами.

Учасники літературного свята отримали книжки з автографом поета. Такі ж подарунки були передані у шкільну та сільську бібліотеки.

Завершилося свято «Молитвою» за Україну.

Помолимось за нашу Україну,

Відпустимо і простимо гріхи.

Попросимо прощення, бо лихий

З оазису зробив страшну руїну.

Почуймо мову пісні солов’їну –

І зрячий, і незрячий, і глухий.

Помолимось за нашу Україну,

Відпустимо і простимо гріхи.

Зерном добра обсіймо всю раїну –

Карпатські гори і дніпровський схил.

Схилімося над пам’яттю могил,

За правду станьмо і за волю вільну,

Помолимось за нашу Україну!

Амінь!

 


Вчитель української мови та літератури

Волошинівського  НВК ім. Р. Лужевського

Рибіцька С. І.

 

Всі новини НВК

Національна дитяча "Гаряча" лінія


Хто є користувачами сайту ? 

На сайті

На даний момент 19 гостей на сайті

При відтворенні, передруку або розповсюдженні іншим способом матеріалів сайту посилання обов’язкове