• Реєстрація


Позбавлені батьківщини…

2015-05-21


Позбавлені батьківщини…

Трагічною сторінкою увійшла в літопис історії кримськотатарського народу його масова  депортація, здійснена партійно-державним керівництвом СРСР.

Учні 8 класу Волошинівського НВК ім. Р. Лужевського на заході «Депортація кримських татар» дізналися, що у  ніч з 17 на 18 травня 1944 року, згідно з постановою Державного комітету оборони СРСР від 11.05.1944 р., з Криму почали депортувати кримських татар, звинувачених у «зраді батьківщини».  На НКВС покладався обов’язок закінчити виселення кримських татар до 1 червня. За найбільш вірогідними оцінками істориків, депортації зазнали понад 194 тисячі кримських татар. 24 червня їх долю розділили понад 15 тисяч греків, 12,4 тисячі болгар, 9,6 тисячi вірмен.

Діти з цікавістю слухали, що спецпереселенцям дозволялося «взяти з собою особисті речі, побутовий реманент та продовольство в кількості до 500 кг на сім’ю». На НКВС та інші наркомати покладався обов’язок «забезпечити в ешелонах з переселенцями медико-санітарне обслуговування і гаряче харчування». Насправді ж, на збори переселенцям було дано лічені хвилини, а тому вони їхали майже з порожніми руками, без харчів і достатнього одягу. Багатьом сім’ям було взагалі заборонено брати з собою будь-які речі.

Кримських татар депортували у віддалені райони Сибіру, Уралу, Середньої Азії, де вони опинилися без документів, в умовах комендантського режиму, без права пересування навіть з метою пошуку загублених при виселенні сімей.

14 листопада 1989 р. Верховна Рада СРСР  прийняла Декларацію „Про визнання незаконними і злочинними репресивних актів проти народів, підданих примусовому переселенню, і забезпечення їх прав”, а 7 березня 1991 року – Постанову „Про скасування законодавчих актів у зв’язку з Декларацією Верховної Ради СРСР від 14 листопада 1989 року „Про визнання незаконними та злочинними репресивних актів проти народів, які зазнали примусового переселення, та забезпечення їхніх прав”. Сталінським режимом було виселено з Криму 200 тис. осіб етнічних кримських татар.

Повернення кримських татар до Криму набуло масового характеру, починаючи з 1987 року.  На початок 2013 року на постійне проживання в Україну, до АР Крим, повернулося близько 266 тис. осіб етнічних кримських татар. На початку 1990 років кримські татари стали третьою за чисельністю етнічною групою Криму.

У шкільній бібліотеці діти ознайомилися з літературою на дану тематику. Учні  на закінчення переглянули відеофільм «Трагедія кримських татар».

 

 

Заступник директора з навчально – виховної роботи

Волошинівського НВК ім. Р. Лужевського

Ковальська Наталія Іванівна

 

Всі новини НВК

Національна дитяча "Гаряча" лінія


Хто є користувачами сайту ?







 

На сайті

На даний момент 17 гостей на сайті





При відтворенні, передруку або розповсюдженні іншим способом матеріалів сайту посилання обов’язкове