2016-11-25
Багатовікова історія, історія українського народу – це, насамперед, літопис життя і смерті народу – великомученика, на долю якого було досить лиха. Майже кожне століття, як свідчать давні джерела, позначене голодними роками, наслідками епідемій, спустошливими війнами, чужоземними навалами. Дивна історія народу, що не мав навіть коротенького проміжку часу для перепочинку задля відновлення сил та енергії. Найбільших втрат зазнала Україна саме у XX столітті.
Жахливим злочином проти власного народу став штучний голод 1932-33 років. Кожна українська сім' я на власній історії пережила трагедію цих років. Смерть стукала в кожну хату, скреготала ненаситними зубами, вона просочувалась крізь стіни, вилізала з-під підлоги. Від неї було не можливо сховатись. Людей прирекли на смерть, заперши у клітці під відкритим небом, яке й саме відверталось, не зносячи благальних поглядів. Нація пухла, гнила на власній землі, яка так щедро дарувала її врожаєм, на якій люд колись так весело працював, співав пісень, трудився, народжував дітей. А тепер це все здавалось міфом, аномалією, а самі люди перетворились у примар, у живих мерців. Холодний морок привів з собою канібалізм… Єдиний, хто міг зупинити цей жах, стояв осторонь і спокійно віддавав накази, поглинаючи щогодинну інформацію про наступну кількість жертв…
Зараз щороку Україна прихиляє коліна перед мільйонами жертв Голодомору 1932-1933 років, перед тими страждальцями, могили яких розкидані по садках, балках, дворах, узбіччях доріг та на цвинтарях, де насипані великі могили або колективні. Воістину говорять колективний голод, колективний холод, біль і страждання, колективна смерть, вони й понині кровоточать у серцях тих, хто пережив страшні роки, а тепер дістав таку можливість розповідати, свідчити, переконувати.
З метою гідного вшанування загиблих від геноциду українського народу, вчиненого тоталітарним сталінським режимом у закладі Волошинівського НВК ім Р. Лужевського учнями 5 класу був проведений урок пам`яті «Хлібчик для ангела».У бібліотеці оформлена книжкова експозиція «Геноцид українського народу».
Бібліотекар
Волошинівського НВК ім. Р. Лужевського
Затварська Н.П.
|